
Geodezja Górnicza
Autor: Jan Pielok (redaktor naczelny), Bogusław Cisło, Rafał Gawałkiewicz, Wojciech Jaśkowski, Janusz Jura, Tomasz Lipecki, Mikołaj Skulich, Anna Szafarczyk
Rok wydania: 2011
Podręcznik „Geodezja Górnicza” to nowa pozycja literaturowa, przeznaczona głównie dla studentów specjalności geodezja górnicza. Stanowi kontynuację i rozwinięcie w nowym ujęciu takich pozycji literaturowych jak: Miernictwo Górnicze – Z. Kowalczyka, Geodezja Górnicza – M. Milewskiego. Opisuje szereg zagadnień geodezyjnych realizowanych przez działy miernicze, zarówno w kopalniach podziemnych, odkrywkowych, jak również otworowych. W książce zawarto ponadto, opisy i charakterystyki nowych metod pomiarowych stosowanych obecnie w Polsce w inwentaryzacji infrastruktury kopalnianej (szybowej, powierzchniowej, komorowej).

Wpływ uwarunkowań geologicznych i górniczych na lokalne zmiany kierunku linii pionu
Autor: Zbigniew Szczerbowski
Rok wydania: 2011
Praca poświęcona jest problematyce linii pionu w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Z nią związane są różne, omawiane w pracy aspekty obejmujące zagadnienia z zakresu geologii, grawimetrii, geodezji (w tym miernictwa i geodezji wyższej). Na podstawie zakładanych modeli geologiczno – grawimetrycznych i górniczo – grawimetrycznych opisano zmiany kierunku linii pionu na wybranych obszarach. W ten sposób wykazano znaczenie czynników górniczo – geologicznych na zmiany kierunku linii pionu, które są istotne z geodezyjnego punktu widzenia.

System informacji o archiwalnych mapach i polach górniczych na potrzeby zagospodarowania przestrzennego
Autor: Jadwiga Maciaszek
Rok wydania: 2010
Rozprawa habilitacyjna

Podstawy grafiki inżynierskiej dla studentów geodezji i inżynierii środowiska
Autor: Rafał Gawałkiewicz, Jadwiga Maciaszek
Rok wydania: 2007
Kompendium wiedzy z zakresu rysunku technicznego i geodezyjnego, skierowane głównie do studentów kierunków: geodezja i kartografia oraz inżynieria środowiska. Podręcznik stanowi także, pomoc w nauce podstawowych funkcji programów graficznych AutoCAD i Surfer, wykorzystywanych powszechnie w edycji i tworzeniu opracowań kartograficznych, tj.: map zasadniczych, topograficznych i tematycznych (sozologicznych) w oparciu o obowiązujące normy, instrukcje i wytyczne.

Deformacje powierzchni a zmiany siły ciężkości – relacje w warunkach eksploatowanego górotworu
Autor: Zbigniew Szczerbowski
Rok wydania: 2007
Praca dotyczy opisu związków pomiędzy polami fizycznymi: grawitacyjnym i polem pionowych przemieszczeń, które są rezultatem prowadzenia eksploatacji górniczej. W pracy zostały wykazane i opisane matematyczne relacje pomiędzy anomalią siły ciężkości a obniżeniami powierzchni terenu. Relacje te zostały odniesione do kilku możliwych przypadków eksploatacji. Podano charakterystyki zmian, opisywanych rozpatrywanymi w pracy funkcjami. Wykazano, że bardzo istotne jest uwzględnianie czynnika czasu przy analizie otrzymanych wyników pomiarowych.

Wyznaczanie powierzchniowego tensora odkształceń na terenach górniczych w oparciu o pomiary geodezyjne
Autor: Jan Pielok
Rok wydania: 2006
Opracowanie ma charakter monograficzny, w którym zawarto opis przeprowadzonych prób zastosowania geodezyjnych rozet pomiarowych do wyznaczania składowych tensora odkształcenia oraz ekstremalnych wielkości odkształcenia liniowego i postaciowego gruntu i obiektów budowlanych, w oparciu o wyniki pomiarów geodezyjnych realizowanych na bazach najczęściej stosowanych w dotychczasowej praktyce monitoringu wpływów eksploatacji górniczej. Treść i forma opracowania, potencjalnie stanowi materiał dydaktyczny dla studentów specjalności geodezja górnicza i górnictwo.

Badawcza sieć geodynamiczna na obszarze wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego
Autor: Piotr Banasik, Władysław Góral, Jadwiga Maciaszek, Jacek Szewczyk
Rok wydania: 2005
W monografii ujęto charakterystykę założonej we wschodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego sieci geodynamicznej, służącej do obserwacji ruchów powierzchni, obejmującej swym zasięgiem 6 obszarów górniczych. W opracowaniu zawarto także, analizy pomiarów niwelacyjnych i obserwacji satelitarnych GPS punktów sieci obserwacyjnej wraz ze szczegółowym opracowaniem wyników.

Zastosowanie technologii GPS w precyzyjnych pomiarach deformacji
Autor: Władysław Góral, Jacek Szewczyk
Rok wydania: 2004
Monografia zawierająca teoretyczne podstawy o układach współrzędnych geodezyjnych i kartograficznych, transformacjach współrzędnych pomiędzy układami, stanowi doskonałe źródło informacji dla studentów kierunku Geodezja i Kartografia i uzupełnienie wiedzy z zakresu przedmiotów Geodezja II i Geodezja Wyższa. Ponadto w pracy ujęto opis nowoczesnych technologii pomiarowych (GPS i InSAR) oraz ich przydatność w procesie obserwacji ruchów powierzchni ziemi wywołanych wpływami podziemnej eksploatacji górniczej.

Badania deformacji powierzchni terenu i górotworu wywołanych eksploatacją górniczą
Autor: Jan Pielok
Rok wydania: 2002
Monografia zawiera szereg istotnych informacji dotyczących podstawowych zasad zakładania i projektowania sieci badawczych oraz prowadzenia pomiarów deformacji na terenach górniczych. W opracowaniu zwrócono uwagę na przydatność nowoczesnych technologii pomiarowych (satelitarnych GPS, satelitarnej interferometrii radarowej oraz pomiarów tensometrycznych), służących weryfikacji modelu prognozowania wpływu eksploatacji górniczej na powierzchnię i górotwór. Zaproponowano zastosowanie nowoczesnych metod pomiarowo – interpretacyjnych w procesie monitoringu wpływów eksploatacji górniczej.

Geodezja górnicza
Autor: Mieczysław Milewski
Rok wydania: 1991
Skrypt uczelniany, stanowiący do dziś podstawowe źródło informacji w zakresie geodezji górniczej, zawierający głównie szereg przykładów z rachunku geodezyjnego wykorzystywanego przez działy miernicze w podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych

Miernictwo górnicze
Autor: Zygmunt Kowalczyk
Rok wydania: 1965
Pierwszy podręcznik z miernictwa górniczego, wydany z myślą o studentach specjalności geodezja górnicza. Podstawowe kompendium wiedzy z zakresu orientacji sytuacyjno – wysokościowych kopalń.